Rejestr urbanistyczny
Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1688)
Burmistrz Miastka udostępnienia dane oraz informacje z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego Gminy Miastko pod adresem:
https://bip.miastko.pl/artykul/rejestr-urbanistyczny
Studium uwarunkowań I kierunków zagospodarowania przestrzennego
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla terenu miasta i gminy Miastko, uchwalone zostało przez Radę Miejską w Miastku uchwałą Nr XXXV/305/2017 z dnia 17 marca 2017 r.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obejmuje zasięgiem teren całej gminy. Dokument ten sporządza się w celu określenia polityki przestrzennej gminy, w tym lokalnych zasad zagospodarowania przestrzennego.
Studium musi posiadać część tekstową i graficzną oraz uwzględniać ustalenia strategii rozwoju województwa i planu zagospodarowania przestrzennego województwa, a także strategii rozwoju ponadlokalnego oraz strategii rozwoju gminy – o ile gmina dysponuje takim opracowaniem.
Ustalenia studium są wiążące dla organów gminy podczas sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie studium nie jest aktem prawa miejscowego, co oznacza nie może stanowić podstawy do wydania decyzji administracyjnej.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Miastko można znaleźć pod adresem:
https://bip.miastko.pl/artykul/studium-uwarunkowan-i-kierunkow-zagospodarowania-przestrzennego-gminy-miastko-1
Plan ogólny
Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1688), wprowadzona została w Polsce reforma systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Większość przepisów nowelizacji weszła w życie 24 września 2023 r.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1130 z późn. zm.) wprowadza nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny, dokument w randze aktu prawa miejscowego, który będzie uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy.
Plan ogólny zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Będzie to dokument zawierający wyłącznie podstawowe ustalenia, które pozwolą gminie zaplanować zrównoważony i harmonijny rozwój. Co ważne, jego ustalenia będą podstawą nie tylko do uchwalania planów miejscowych, ale także do wydawania decyzji o warunkach zabudowy.
Obecnie trwają pracę nad sporządzeniem planu ogólnego Gminy Miastko. Więcej informacji dot. aktualnego etapu prac pod adresem:
https://bip.miastko.pl/artykul/plan-ogolny-gminy-miastko
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dokument uchwalany przez radę gminy, który składa się z części opisowej i graficznej. Plan miejscowy wskazuje rodzaj, parametry możliwej zabudowy i funkcje (właściwie przeznaczenie) terenów danej okolicy. Mogą to być na przykład tereny zieleni, produkcji, zabudowy mieszkaniowej itp. Z planu miejscowego można się dowiedzieć m.in. co i gdzie można wybudować – jak wysoki może być budynek, czy dach może być płaski, albo gdzie będzie dojazd do działki.
Plan miejscowy jest dokumentem fakultatywnym. To oznacza, że gminy nie mają obowiązku jego sporządzania.
Obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego na terenie Gminy Miastko można znaleźć pod adresem:
https://bip.miastko.pl/artykul/miejscowe-plany-zagospodarowania-przestrzennego-w-gminie-miastko
Natomiast informacje, ogłoszenia oraz projekty procedowanych aktów zagospodarowania przestrzennego (w tym miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego) można znaleźć: https://bip.miastko.pl/artykul/procedowane-akty-planowania-przestrzennego-w-gminie-miastko
Jeśli planowana jest zmiana sposobu zagospodarowania (np. budowa domu), ale dla danej działki nie opracowano planu miejscowego, można złożyć wniosek o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, potocznie zwany WZ-ką. Jeśli inwestycja ma znaczenie publiczne i dotyczy np. szkoły czy drogi, wnioskuje się o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego.